Archive for the ‘mieszkańcy Św. Józefa’ Category

Alfabetyczny spis rodzin w Św. Józefie i Św. Stanisławie: „B”

100_1351

(fot. grób Jana Bajasia na cmentarzu w Olbrachcicach Wlk. oraz jego prawnuczki Wandy Głowackiej).


ŚW. JÓZEF:

1. Babiarz Józef + Helena Płachno
2. Bachórz Józef + (1928) Maria Kurtyka
3. Baczyński Andrzej + Julianna Kmiecik

4. Bajaś Jan + Katarzyna Firc
5. Bajaś Andrzej (s. Jana) + (1911) Zofia Szczepańska
6. Bajaś Franciszek (s. Andrzeja) + (1937) Genowefa Trojnar
7. Bajaś Błażej + (1919) Katarzyna Siwoń
8. Bajaś Tomasz (s. Błażeja) + Salomea Łuksik
9. Bajaś Paulina (c. Błażeja)
10. Bajaś Maria (c. Błażeja) + (1929) Andrzej Czaja
11. Bajaś Wojciech + Czuj-Lizak Anna

12. Bajor Andrzej (s. Wawrzyńca) + Anna Zuba
13. Bajor Michał + Antonina Bryła
14. Bajor Jan (s. Michała) + Genowefa Urbaś
15. Bajor Karolina (c. Michała) + Antoni Głąb

16. Balawender Paweł + (1924) Maria Cwanek
17. Banat Piotr + Katarzyna Gibała
18. Baran Jan (s. Szymona) + Julianna Krzych
19. Baran Józef + Elżbieta Oleksy
20. Baran Marcin + Anna Sowa
21. Baran Franciszka + Jan Gałuszyński
22. Baran Marianna + Jan Lis
23. Bartoszek Antoni + Franciszka Niwa

24. Batóg Andrzej (s. Józefa) + Franciszka Jabłońska
25. Batóg Paweł (s. Andrzeja) + Teresa Walankiewicz/Zofia Gancarz
26. Batóg Franciszek (s. Józefa) + Marianna Świętaniowska
27. Batóg Magdalena (c. Józefa) + Józef Gancarz
28. Batóg Tomasz (s. Franciszka) + (1933) Zofia Żurek
29. Batóg Antonina (c. Franciszka) + Jan Hnat
30. Batóg Marianna + Antoni Ryznar
31. Batóg Józefa + Michał Słotwiński

32. Bednarz Jan (s. Walentego) + Marianna Rybka
33. Bednarz Józef (s. Szczepana) + Marianna Pokrywka
34. Bednarz Stanisław + Marianna Tyrcha
35. Bednarz Anna + Jan Korzeniowski
36. Bedko Antoni + Katarzyna Kosiarz
37. Berkiszczuk Anna
38. Bełdyk Piotr + Emilia Semków

39. Bełzo Jan (s. Jakuba) + Katarzyna Salwach
40. Bełzo Jan (s. Jana i Katarzyny Salwach) + (1933) Katarzyna Mika
41. Bełzo Marianna (c. Jakuba) + Michał Bernacki
42. Benedyk Piotr + Katarzyna Bartnik
43. Benedyk Franciszek + Aniela Ryzner

44. Bernacki Andrzej + Agnieszka Sitko
45. Bernacki Michał (s. Andrzeja) + Marianna Bełzo
46. Bernacki Wojciech (s. Andrzeja) + Marianna Bielenda
47. Bernacka Marianna (c. Andrzeja) + Franciszek Bryk
48. Bernacka Franciszka (c. Andrzeja) + Antoni Opiela
49. Bernacki Jan (s. Stanisława) + Franciszka Majka
50. Bernacka Anna (c. Jana) + Marcin Tyrcha
51. Bernacki Józef (s. Michała) + Maria Kijak
52. Bernacka Anna (c. Michała) + Marian Junger
53. Bernacka Ludwika + Jan Gawlik
54. Bernacka Marianna (c. Ludwiki) + (1907) Józef Kopeć
55. Bernacka Zofia + (1930) Franciszek Moryl
56. Bernacka Anna + Stanisław Wróblewski

57. Bernady Piotr + Magdalena Hamielec
58. Bernat Józef + Katarzyna Majka
59. Bernat Jan (s. Józefa) + (1921) Aniela Demus
60. Bernat Paweł (s. Józefa) + (1931) Biel Anna
61. Bernat Wiktoria (c. Józefa) + Józef Jaszek
62. Bernat Anna (c. Józefa) + Jan Sińczak

63. Białomski Leon + ?
64. Biel Józef (s. Grzegorza) + Katarzyna Kudełka
65. Biel Paweł (s. Józefa) + Katarzyna Kuślita
66. Biel Anna (c. Józefa) + Paweł Bernat
67. Bielenda Antoni + Katarzyna Kosian
68. Bielenda Franciszek (s. Antoniego) + Marianna Ryniewicz
69. Bielenda Marianna (c. Antoniego) + Wojciech Bernacki

70. Biełowicz Dawid + Baszkiewicz (Małkowicz) Paulina
71. Biss Józef + Anna Kierod
72. Blat Maciej + Jadwiga Byczek
73. Blicharz Antoni (s. Pawła) + Maria Mętlak
74. Blicharz Józef (s. Antoniego) + Anna Majka
75. Blicharz Henryka (c. Antoniego) + Stanisław Szczepański
76. Blicharz Weronika (c. Antoniego) + (1921) Jan Fryń
77. Blicharz Katarzyna (c. Antoniego) + (1922) Franciszek Wilk
78. Blicharz Anna + Stanisław Żurek
79. Blicharz Anna + Wojciech Żurek

80. Bobik Józef + (1922) Zofia Lewandowska
81. Bogdan Michał (s. Marcina) + Magdalena Kurgan
82. Bogdan Wojciech + Zofia Pusz
83. Bojczuk Mikołaj + (1922) Zofia Dobosz
85. Bońko Katarzyna

86. Borowiec Andrzej + Wiktoria Pagacz
87. Borowiec Stanisław (s. Andrzeja) + (1903) Franciszka Hanas
88. Borowiec Jan (s. Andrzeja) + Karolina Mazur
89. Borowiec Wincenty (s. Kazimierza) + Anna Syrek-Syzykowska
90. Borowiec Józef (s. Wincentego) + (1928) Marianna Ryzner
91. Borowiec Katarzyna (c. Wincentego) + (1919) Józefat Jamuła
92. Borowiec Anna (c. Wincentego*) + Andrzej Cisak
93. Borowiec Wiktoria (c. Wincentego*) + Jan Styrna
94. Borowiec Aniela (c. Wincentego*) + Błażej Hyćko
95. Borowiec Kazimierz + Katarzyna Jarosz
96. Borowiec Kunegunda + Franciszek Ciuruś
97. Borowiec Franciszka + Józef Lamber
* chodzi o innego (dużo starszego) Wincentego Borowca niż z pozycji 89.

98. Borth Jan + (1925) Rozalia Walankiewicz
99. Bratko Jan + Marianna Rakoczy
100. Bryk Aleksander (s. Jana) + Hasiuk Maria
101. Bryk Mikołaj (s. Jana) + Anna Bitkowska
102. Bryk Bazyli (s. Mikołaja) + Justyna Tryniak
103. Bryk Ludwika (c. Mikołaja) + Józef Król
104. Eudoksja Bryk (c. Mikołaja) + Jakub Król
105. Bryk Franciszek (s. Wojciecha) + Marianna Bernacka
106. Bryk Aniela (c. Franciszka) + (1939) Kazimierz Ciuruś
107. Bryk Michał + Maria Rudnik
108. Bryk Melania + (1918) Wojciech Głowacki
109. Bryk Antonina (c. Michała*) + Józef Hamielec
110. Bryk Apolonia + (1927) Ignacy Kwiatkowski
111. Bryk Zofia + Franciszek Rydze
112. Bryk Marianna + Józef Surdej
113. Bryk Zofia (c. Andrzeja) + Ignacy Ziomek

114. Brzeski Stanisław + Marianna Pikula
115. Brzeski Andrzej (s. Stanisława) + Agnieszka Mazurek
116. Brzeski Jan (s. Andrzeja) + (1924) Anna Przyborowska
117. Zofia Brzeska (c. Andrzeja) + Franciszek Kordas
118. Brzeska Zofia (c. Szymona) + Błażej Gąsior
119. Brzóska Krzysztof + Katarzyna Urbanik
120. Brzóska Marianna (c. Krzysztofa) + Jakub Sitarz
121. Budzik Władysław + Magdalena Adamczyk
122. Budzisz Mateusz + Katarzyna Gibała

123. Buniowski Wawrzyniec + Agnieszka Szlachta
124. Buniowski Tomasz (s. Wawrzyńca) + Anna Krzeszowiec
125. Buniowska Katarzyna (c. Wawrzyńca) + Jan Szlachta
126. Buniowska Helena (c. Tomasza) + Władysław Krzeszowiec
127. Buniowska Ewa (c. Franciszka) + Wojciech Krzeszowiec
128. Buryn Jan + Marianna Ragan
129. Buryn Michał (s. Jana) + (1927)  Janina Rudnik
130. Burzawa Jan + Katarzyna Mądrzyk

ŚW. STANISŁAW:

1. Babiarz Stanisław + (1920) Stefania Paluch
2. Babula Bronisław + Jadwiga Trojnar
3. Babula Józef + (1922) Marianna Pszeniczny
4. Babula Janina
5. Balawender Wawrzyniec* + Zofia Rygiel
6. Balawender Andrzej + Zofia Golis
7. Balawender Józef + Franciszka Nosal
* prawdopodobnie Andrzej, Józef (Św. Stanisław) i Paweł (Św. Józef) wszyscy są synami Wawrzyńca Balawendra.

8. Bała Józef + Wiktoria Łaszcz
9. Bała Wiktoria
10. Baran Jan + Maria Mika
11. Barnat Jan* + Preinesberger Barbara
* prawd. chodzi o Bernata Jana

12. Batóg Józef + Honorata Frask
13. Bazan Franciszek + Stefania Stelmach
14. Bazan Jan + Waleria Warchoł
15. Bazan Paweł + Józefa Białko
16. Bazan Piotr* + Jadwiga Jarosz
17. Bazan Piotr + Zofia Poźniak
18. Bazan Stanisław + Józefa Sitko
19. Bazan Wojciech + Maria Gancarska
20. Bazan Władysław + (1924) Zofia Juwa / (1925) Józefa Cisak
21. Bazan Genowefa + (1937) Stanisław Głaz
22. Bazan Stanisława + (1940) Błaż Antoni
23. Bazan Stefania
* zamieszkały w Siedliskach

23. Bernacki Michał + Stefania Rygiel
24. Bernat Franciszek + Maria Bury
25. Bernat Maria + Mateusz Orzech
26. Białek Aleksander + Marianna Pietrasz
27. Białek Jan + Wiktoria Nowak
28. Białek Władysław + Julia Pietrasz
29. Białek Aniela + Sikora Wojciech
30. Białek Natalia + Józefat Worosz
31. Białek Katarzyna + Józef Buniowski* (s. Tomasza)
32. Białko Józef + Julia Jurkowska
33. Białko Józefa + Paweł Bazan
* mieszkali w Chorośnie

34. Biełowicz Dawid + Paulina Małkowicz*
35. Bieniek Stanisław + Stanisława Opiela
36. Bieniek Tomasz + Karolina Kamuda / (1918) Marianna Rup
37. Bień Mikołaj + (1925) Preinesberger Antonina
38. Blat Franciszek + (1919) Józefa Zielińska
39. Blat Michał + Franciszka Magda
40. Blat Maria + Wojciech Kurzawa
41. Błaż Antoni + (1940) Bazan Stanisława
42. Błaż Mikołaj + Wiktoria Bednarczyk
43. Błaż Anna + Michał Paluch
* w 1911 roku przeprowadzili się do Św. Józefa (–> patrz poz. 70)

44. Borth Jan* + Julia Martyn/ (1918) Agnieszka Zielińska
45. Boryniec Franciszek + Helena Malinka
46. Bożek Mateusz + Marianna dudek
47. Brodzik Jan + Anna Cisak
* w 1925 roku Jan ożenił się po raz 3 – z Rozalią Walankiewicz
i przeprowadzili się do Św. Józefa (–> patrz poz. 98)

48. Bulanowski Szczepan* + Aniela Nieć
49. Buniowski Józef (s. Tomasza) + Katarzyna Białek
50. Buniowska Maria (c.Tomasza) + Józef Ćwik
51. Burdaś Władysław + Antonina Łukaszczyk
52. Bury Jan* + Jadwiga Śmietana
53. Bury Piotr + Katarzyna Pietrasz
54. Buryn Edward + Teresa Małysa
* rodziny te mieszkały w Chorośnie

Reklamy

Aleksander Rudnik i Bolesław Czajka. Do pewnego tragicznego wydarzenia komentarz i trzy pytania.

Kiedy zostali zamordowani Aleksander Rudnik i Bolesław Czajka?


„Był to rok 1943. Powracający ze szkoły zawodowej w Kołomyi uczniowie, udając się do domów w  Św. Józefie, zaginęli. Po kilkudniowych poszukiwaniach  odnaleziono zwłoki na skraju lasu przykryte liśćmi. Byli to Aleksander Rudnik i Bolesław Czajka, lat 17 i 16, zamordowani i zmasakrowani w bestialski sposób. Odbył się manifestacyjny pogrzeb, cała wieś wzruszona, okryła się żałobą”.

F. Ciuruś, Wieś Święty Józef, s. 217-218.

 

To była pierwsza zbrodnia popełniona przez ukraińców na mieszkańcach wsi Św. Józef.  Być może zdjęcie poniżej zostało zrobione właśnie podczas owego manifestacyjnego pogrzebu, w którym wzięła udział cała wieś…

pogrzeb Św. Józef

Tymczasem w księdze zmarłych ksiądz Tadeusz Byś zanotował to tragiczne wydarzenie w taki sposób:

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jako datę śmierci, ksiądz wpisał 27.03 1944, data wspólnego pogrzebu to 13.04.1944. Jako przyczyna śmierci (rubryka z prawej) dwa razy podana jest: occisus in periculo belli, co chyba można przetłumaczyć jako śmierć od pocisku podczas wojny.
Skąd więc ta różnica dat?

Co więcej, F. Ciuruś podaje, że w chwili śmierci, Aleksander Rudnik miał lat 17, a Bolesław  Czajka 16. Tymczasem Ks. Byś zanotował, że – kolejno – 19 i 18. Biorąc pod uwagę daty urodzin podane przez księdza, tj. 16.02.1925 (Aleksander Rudnik) i 25.05.1926 (Bolesław Czajka), wychodzi, że daty zanotowane przez księdza by się zgadzały..
Skąd więc zaniżony wiek w książce F. Ciurusia, i to o 2 lata w obu przypadkach?

Zmarli mieszkańcy Olbrachcic Wlk. w latach 1951-1959

100_1309fot. grób Marcina Tunii na cmentarzu w Olbrachcicach Wielkich. Marcin Tunia urodził się w Kosinie w 1867)


1951:

1. Bełza Mieczysław, 2 miesiące, syn Jana i Marii Mika
2. Mika Katarzyna (z d. Lizak), 64 lata, wdowa po Wincentym
3. Machalski Józef, 85 lat, wdowiec po Józefie Dudzic
4. Mazur Zygmunt,  4 miesiące, syn Karola i Cecylii Górniak
5. Głowacki Tadeusz, 3 miesiące, syn Bolesława i Janiny Bajaś
6. Turlej Józef, 73 lata, wdowiec po Katarzynie Fryń
7. Żurek Elżbieta, 1 rok, córka Wojciecha i Zofii Salwach
8. Jabłoński Andrzej, 4 miesiące, syn Walentego i Anny Ciupka
9. Olbrycht Kazimierz, 23 lata, syn Józefa i Marii Ryzner
10. Czapiński Józef, 88 lat,  wdowiec po Katarzynie Surmacz
11. Orłowska Wiktoria (z d. Styrna), 71 lat, żona Szczepana
12. Maria Zakrzyk, 84 lata, córka Mikołaja i Weroniki
13. Łapa Sebstian, 40 lat, mąż Anieli Ożga
14. Orłowski Szczepan, 87, wdowiec po Wiktorii Styrna
15. Orybkiewicz Jan, 53 lata, mąż Anny Pleśniarskiej

1952:
16. Biel Paweł, 68 lat, wdowiec Katarzyny Kuślita
17. Bajor Antonina (z d. Bryła), 78 lat, wdowa po Michale
18. Fryń Edward, 14 lat, syn Jana i Weroniki Blicharz
19. Kogut Jakub, 81 lat, Anieli Pieróg
20. Ficek (chłopiec), 10 dni, syn Stanisława i Marii Banaś
21. Pieróg Maria (z d. Zielińska), 62 lata, żona Jana
22. Jabłońska Anna (z d. Ciupka), 26 lat, żona Walentego
23. Rabczak Katarzyna (z d. Hamerla), 83 lata, wdowa po Józefie

1953:
24. Wieczerzak Maciej, 113 lat
25. Zachara Anna (z d. Pijak), 62 lata, żona Wincentego
26. Szczepański Tomasz, 73 lata, mąż Marianny Świątek
27. Malec Marianna (z d. Świątkowska), 75 lat,  żona Józefa
28. Czachor Anna (z d. Kurda), 76 lat, żona Michała
29. Ficek Jan, 10 lat, syn Stanisława i Marii Banaś
30. Gancarz Zygmunt, 3 miesiące, syn Franciszka i Władysławy Stelamch
31. Ryczko Józef, 52 lata, mąż Florentyny
32. Surdej Jan, 82 lata, mąż Józefy Panek
33. Światłowski Jan, 77 lat, mąż Karoliny Czachor
34. Jeł Franciszek, 25 lat, syn Piotra i Anieli Babiarz
35. Olbrecht Antoni, 49 lat, mąż Heleny Ryzner

1954:
36. Godowski-Tilch Józef, 49 lat, mąż Eleonory
37. Fryń Władysław, 29 lat, syn Jana i Weroniki Blicharz
38. Klaus Wojciech, 88 lat, mąż  Anieli Fryń
39. Czaja Michał, 63 lata, mąż Marianny Koźbiał

1955:
40. Płoszaj Helena, 11 miesięcy, córka Kazimierza i Rozalii Orłowskiej
41. Pajdak Paweł, 53 lata, mąż Katarzyny Bernackiej
42. Szczepańska Marianna (z d. Świątek), 72 lata, żona Tomasza
43. Bajaś Andrzej, 73 lata, mąż Zofii Szczepańskiej

1956:
44. Tunia Marcin, 89 lat, mąż Anieli Kwiatkowskiej
45. Wróblewski Stanisław, 68 lat, mąż Wiktorii Bernackiej
46. Winiarski Jan, 76 lat, mąż Katarzyny Kondera
47. Rabczak Stanisław, 59 lat, mąż Wiktorii Urbaś

1957:
48. Głowacka Maria, 1 miesiąc, córka Mieczysława i Rozalii Kulik
49. Grzywa Weronika, 78 lat, żona Józefa
50. Czapińska Katarzyna (z d. Surmacz), 77 lat, żona Józefa
51. Bajor Maria, 4 miesiące, córka Jana i Genowefy Urbaś
52. Plewa Stanisław, 1 miesiąc, syn Kazimierza i Katarzyny Bielawskiej

1958:
53. Mazur Maria (z d. Blicharz), 80 lat, żona Piotra
54. Chmielowiec Teresa, 19 lat, córka Józefa i Wiktorii Trojnar
55. Głowacka Józefa (z d. Gorzkowska), żona Wincentego
56. Chmielowiec Wiktoria (z d. Trojnar), żona Józefa
57. Kijak Aniela (z d. Nowak), 62 lata, żona Jana
58. Gancarz Henryka (z d. Blicharz), 71 lat, żona Władysława

1959:
59. Dziaduła Zbigniew, 6 lat, syn Jana i Marii Gaweł
60. Balawender Zofia, 78 lat, żona Wawrzyńca
61. Grzywa Józef, 88 lat
62. Majka Józef, 90 lat, mąż Karoliny Pawlik
63. Babula Urszula, 2 lata, córka Kazimierza i Janiny Górniak
64. Bielawski Lesław, 3 miesiące, syn Stanisława i Czesławy Wójcik
65. Ziomek Zygmunt, 22 lata, syn Andrzeja i Wandy Olbrycht

Zmarli mieszkańcy Olbrachcic w latach 1945-1950

100_1344

fot. Grób Anieli Markowicz (z d. Zawadzkiej) na cmentarzu w Olbrachcicach Wlk.), pierwszej żony Józefa Markowicza.


1945:
1. Rejczakowski Józef, 67 lat, wdowiec po Katarzynie Koła
2. Czaja Anna, 9 dni, córka Michała i Marii Koźbiał

1946:
3. Witrig Urszula (Niemka), 17 lat
4. Hepke Berta (Niemka), 80 lat
5. Kinzel Franciszek (Niemiec), 67 lat
6. Duchaj Wilhelm (Rumun), 86 lat
7. Jaszek Salomea, 72 lata, wdowa po Antonim
8. Karger Anna, 69 lat (Niemka), żona Franciszka
9. Mycek Lesław, 9 lat, syn Władysława i Julii Galińskiej
10. Schneider Marta (Niemka), 44 lata, wdowa po Janie
11. Olbrecht Józef , 61 lat, mąż Marii Ryzner
12. Lenar Czasława, 9 miesięcy, córka Ignacego i Anieli Krubnik
13. Getman Kazimiera, 20 lat, córka Michała i Marianny Zielińskiej
14. Jabłoński Andrzej, 70 lat, mąż Katarzyny Szczerbatiuk
15. Wilk Józef, 2,5 roku, syn Jana i Marii Czapińskiej
16. Krubnik Magdalena, 88 lat, wdowa po Michale

1947:
17. Gancarz Kazimierz, 7 miesięcy, syn Ignacego i Anny Klaus
18. Niemiec Stanisław, 3 lata, syn Wojciecha i Stefanii Czapla
19. Bajaś Zygmunt, 2 tygodnie, syn Karola i Genowefy Galińskiej
20. Krzeszowska Józefa, 2 miesiące, córka Józefa i Rozalii Dobruckiej
21. Orłowska Stanisława, 47 lat, żona Franciszka
22. Dulęba Henryka, 7 miesięcy, córka Władysława i Heleny Martynus
23. Bajaś Bolesława, 21 lat, syn Tomasza i Salomei Łuksik
24. Zawadzki Józef, 28 lat, syn Józefa i Agnieszki Misiąg
25. Gancarz Zbigniew, 4 lata, syn Franciszka i Władysławy Stelmach
26. Ficek Marta, 7 miesięcy, córka Stanisława i Marii Banaś
27. Krzeszowska Rozalia, 33 lata, żona Józefa

1948:
28. Bajaś Jan, 105 lat, wdowiec po Katarzynie Ciećka
29. Panek Maria (z d. Turlej), 43 lata
30. Bajor Tadeusz, 4 miesiące, syn Jana i Urbaś Genowefa
31. Kuś Maria (z d. Styrna) , 73 lat, wdowa po Janie
32. Markowicz Maria, 2 miesiąc, córka Józefa i Anieli Zawadzkiej
33. Fryń Agnieszka (z d. Stafiej), 80 lat, wdowa po Ignacym

1949:
34. Olbrycht Maria (z d. Ryzner), 82 lata, wdowa po Józefie
35. Chmielowiec Franciszek, lat 27, syn Józefa i Wiktorii Trojnar
36. Ficek Tadeusz, 3 miesiące, syn Stanisława i Marii Banaś
37. Cisak Wiktoria, 10 miesięcy, córka Stanisława i Anny Glac
38. Gancarz Janina (z d. Zielińska), 22 lata, żona Karola
39. Markowicz Aniela (z d. Zawadzka), 27 lat, żona Józefa
40. Jeł Mieczysław, 3 miesiące, syn Bronisława i Władysławy Babula
41. Gacał Aniela (z d. Niewada), 87 lat, wdowa po Janie

1950:
42. Nieć Agnieszka (z d. Gancarska), 84 lata, wdowa po Stanisławie
43. Cisak Józef, 3 miesiące, syn Bolesława i Janiny Pijak
44. Orłowska Weronika (z d. Dębska), 40 lat, żona Stanisława
45. Chmielowiec Józef, 50 lat, żona, mąż Wiktorii Trojnar
46. Maria Bernacka (z d. Bełzo), 65 lat, wdowa po Michale
47. Fela Ignacy, 2 lata, syn Pawła i Stanisławy Malec
48. Glac Jan, 75 lat, mąż Anieli
49. Bełza Maria (z d. Mika), 56 lat, żona Jana

Rodzina Gancarz ze Św. Józefa

037-1

(fot. Józef Gancarz z sześcioma synami, ok 1950 roku).

Rodzina Gancarz na Kresy przyjechała prawdopodobnie z okolic Kolbuszowej (powiat rzeszowski), bardzo możliwe, że z okolic miejscowości Przyłęk.  Stało się to na pewno nie później niż w 1895 roku, jednakże bardzo prawdopodobne, że pierwszym miejscem, gdzie zakupili ziemię, była oddalona o kilka kilometrów od Św. Józefa – Bednarówka. Podobnie było zresztą z kilkoma innymi rodzinami, które w późniejszych latach pojawiły się w Św. Józefie. Wśród nich są np. rodziny: Blicharz, Batóg czy Bystryk. Bednarówka to dużo starsza miejscowość niż Św. Józef i wielu osadników przyjeżdżało najpierw do nie lub do pobliskich wiosek, takich jak: Kubajówka, Łomadzyn, Glinki, czy Słobódka Leśna. Przed 1890 rokiem tereny późniejszego Św. Józefa były dopiero zasiedlane, nawet sama nazwa „Św. Józef” jest późniejsza i pochodzi z ok. 1900 roku, wcześniej ten teren administracyjnie nazywał się Majdan Graniczny.

Gancarze zakupili więc ziemię w Bednarówce i tam się osiedlili. Prawdopodobnie przyjechał senior rodu: Stanisław Gancarz (syn Jacka i Jadwigi Tkacz) z żoną Marianną Chmielowiec. Przypuszczam, że Marianna była drugą żoną Stanisława, pierwsza nazywała się Kunegunda Rzeszutko i zmarła chyba jeszcze przed wyjazdem do Bednarówki.

Przyjechał więc Stanisław Gancarz z żoną i trójką dorosłych już synów: Wojciechem, Kazimierzem i Janem. Wszyscy trzej już żonaci: Wojciech – z Magdaleną Batóg (córką Józefa), Kazimierz – z Marią Bardzik (córką Pawła) i Jan – z Pauliną Maziarz (córką Wincentego). Kazimierz i Jan zostają z ojcem w Bednarówce, natomiast najstarszy Wojciech około roku 1895 kupuje ziemię w Majdanie Granicznym i tutaj (wraz z urodzoną jeszcze prawdopodobnie w Bednarówce córką Anną) się przeprowadza.  Już po wojnie potomkowie Wojciecha Gancarza osiedlą się w Olbrachcicach Wielkich. Ale nie tylko…jeden z synów Kazimierza Gancarza z Bednarówki – Franciszek Gancarz (1911-1975), także zamieszka w Olbrachcicach.

031-4(fot. ślub Józefy Batóg (córki Zofii Gancarz) z Józefem Chudzikowskim)

Wojciech Gancarz po administracyjnej zmianie nazwy na Św. Józef, mieszka pod numerem domu 100. Prawdopodobnie była to późniejsza ul. Warszawska. Do roku 1930, w którym umiera mając 68 lat, urodziło mu się 9 dzieci: Michał (1895), Józef (1897), Jan (1899), Karolina (1903), Marianna (1904, zmarła w 1905), Władysław (1906), Zofia (1907) i Ignacy (1912).

Co się stało z najstarszym Michałem – nie wiem, natomiast cała siódemka pozostałych dzieci Wojciecha (oprócz Marianny, która zmarła 2 miesiące po urodzeniu), także mieszkała w Św. Józefie:

Wojciech Gancarz (1862-1930) + Magdalena Batóg (1864-1942):

1. Anna (1888-1963). Panna. Po wojnie mieszkała u brata Józefa. Pochowana w Olbrachcicach.

2. Józef + Marianna Ryzner (córka Franciszka i Marianny Świętaniowskiej).
Ślub: 22.02.1922 (Św. Józef)
Po wojnie: Olbrachcice Wielkie.
Pochowani: Olbrachcice Wlk. Józef (1897-1974),  Maria (1901-1983)
Dzieci:
– Karol Józef (1923) + (1946) Janina Zielińska (Budzów)
– Aniela (1925) + (1947) Józef Styrna (Olbrachcice)
– Zygmunt (1927) + (1951) Zofia Bury (Ząbkowice Śl.)
– Mieczysław (1929, zmarł 1932)
– Aleksander Mieczysław (1931-zwany Mieczysławem), k.Prudnika.
– Janina Józefa (1932) + (1953) Mieczysław Kijak (Olbrachcice)
– Władysław (1936, zmarł 1936)
– Zbigniew Ignacy (1937) + Katarzyna Giżycka (Stoszowice)
– Bronisław Franciszek (1940) + Maria Żytkowicz (Olbrachcice)
– Tadeusz Władysław (1943-zwany Tadeuszem) + Maria Żygadło (Olbrachcice).

3. Jan + Wiktoria Borowiec (córka Wincentego i Anny Syrek).
Ślub: 14.02.1926 (Św. Józef)
Po wojnie: Pawłowiczki.
Pochowani: Pawłowiczki. Jan (1899-1981) i Wiktoria (1906-1965)
Dzieci:
– Władysław (1926)
– Stanisław (1929 – zmarł jako dziecko)
– Edward (1932 – zmarł jako dziecko)
– Zdzisław (1934)
– Stanisław (1936).

4. Karolina + Jan Zawitowski
Ślub: 07.11.1937 (Św. Józef)
Po wojnie: Olbrachcice Wlk.
Pochowani: Olbrachcice Wlk. Karolina (1903-1987) i Jan (1900-1985).
Dzieci: Zbigniew (1936-2009)

5. Władysław + Henryka Szczepańska-Blicharz
Ślub: 24.10.1934 (Św. Józef)
Władysław zmarł w 03.05. 1942 w Św. Józefie, prawdopodobnie na zatrucie pokarmowe.

6. Zofia + Paweł Batóg.
Ślub: 19.02.1930 (Św. Józef).
Pochowani: Zofia (1907-1952, Bobrowniki k. Nowej Soli), Paweł (Gdańsk)
Dzieci:
– Józefa (1931, zmarła w 1931)
– Janina (1932) + Stanisław Koprowski (Nowa Sól)
– Józefa Władysława (1938) + Józef Chudzikowski (Strąkowa)

7. Ignacy + Anna Klaus (córka Wojciecha i Zofii Trocyk).
Ślub: 16.11.1938 (Św. Józef)
Pochowani: Ignacy (1912-1982) i Anna (1909-2008) – Olbrachcice Wlk.
Dzieci:
– Teodozja (1941)
– Elżbieta Helena (1944)
– Karol i Kazimiera (1946-bliźniaki, Kazimiera zmarła w 1947)
– Zofia (1948)
– Kazimierz (1950)
– Mieczysława Julia (1952)
– Stanisława Jadwiga (1954)

Po wojnie w Olbrachcicach Wielkich osiedliły się następujące dzieci Wojciecha Gancarza:

– Józef z żoną Marianną Ryzner
– Anna
– Karolina z mężem Janem Zawitowskim
– Ignacy z żoną Anną Klaus.

W Olbrachcicach osiedlił się także Franciszek Gancarz (1911-1975) – syn Kazimierza (Kazimierz to brat Wojciecha). Ożenił się z Władysławą Stelmach (1920-1977) i już w Olbrachcicach urodzili im się:
– Irena Danuta (1948)
– Mieczysława (1950)
– Zygmunt (1953)
– Zofia Anna (1959)

Józef Gancarz z żoną  Marianną i siostrą Józefa – Anną zamieszkali w Olbrachcicach Wielkich w dużym poniemieckim gospodarstwie „na górce”, które dzielili z dwiema innymi rodzinami: Grocholów (Stanisław i Anna z Ryznerów) i Wszołków (Józef i Maria z Grocholów). Te trzy rodziny były jednak połączone więzami rodzinnymi: Stanisław Grochola i Maria, żona Józefa Wszołka – to rodzeństwo, a Anna Grochola – żona Stanisława oraz Maria Gancarz – żona Józefa, to także rodzone siostry.

Katarzyna Ryzner, Janina Ryzner, Karolina Zawitowska (ok 1953)(fot. po prawej – Karolina Zawitowska z d. Gancarz – córka Wojciecha)

Przy okazji: pytałem kilku obecnie najstarszych żyjących Gancarzów, czy ich matka – Maria (z domu Ryzner) to rodzina z mieszkającym niedaleko  moim dziadkiem Karolem Ryznerem. Wszyscy uważali, że to nie rodzina. Nie jest to prawda: zarówno Maria Gancarz jak i Anna Grochola to dla Karola Ryznera…ciotki. W taki, mianowicie, sposób:
dziadek Karola Ryznera – Marcin Ryzner (1860-1959) i ojciec Marii i Anny – Franciszek Ryzner (1872-1920), to…bracia przyrodni: mają tego samego ojca (Jakuba Ryznera), ale inną matkę. Marcin – Mariannę Trojnar, a Franciszek Agatę Lenar.

Poniżej „górki” w małym domku zamieszkała Karolina Gancarz z Janem Zawitowskim. To do niej ok. 1952 roku przyjechała siostrzenica Józefa Batóg (córka Zofii Gancarz i Pawła Batoga).  Józefa pod koniec lat 50-tych wyszła za mąż za Józefa Chudzikowskiego  i przeprowadziła się do Strąkowej, gdzie mieszka do dziś.

Ignacy Gancarz z żoną Anna Klaus zamieszkali w Olbrachcicach w dużym, wolno stojącym gospodarstwie, niedaleko piekarni, za rzeką.

Jan Gancarz z żoną Wiktorią z Borowców zamieszkał w Pawłowiczkach, tam zmarł i jest pochowany.

Pytanie: co się stało z Michałem Gancarzem – najstarszym synem Wojciecha?

Olbrachcice Wielkie – śluby w latach 1945-1955

slub Rozali Glac i Kazika Dudka, druzba Antoni Piatek, druzbowa W. Szczepanska

(fot. 05 września 1954 roku, Olbrachcice Wielkie – ślub Kazimierza Dudka i Rozalii Glac)

1945 rok:
01.10. Rabczak Stanisław + Urbaś Wiktoria
07.10. Pijak Jan + Stefan Bolesława
17.10. Cisak Bolesław + Pijak Janina
21.10. Salwach Józef + Urbaś Aniela
28.10. Lenar Ignacy + Krubnik Aniela
04.11. Jabłoński Stanisław + Górniak Stanisława
10.11. Machalski Ignacy + Pijak Franciszka (wdowa po Władysławie)
25.11. Galiński Jan + Rabicka Bronisława

1946 rok:
24.02. Czerniak Józef + Bełza Wiktoria
02.06. Edward Nowak + Gatzke Natalia
09.06. Ragan Eugeniusz + Huchra Maria
09.06. Śnieżek Stanisław + Szypuła Maria
06.10. Balorz Tadeusz + Kamińska Wanda
20.10. Śnieżek Mieczysław + Majka Franciszka
16.11. Pieróg Wincenty + Augustyn Helena
29.11. Gancarz Karol + Janina Zielińska

1947 rok:
02.02. Reizer Tadeusz + Orybkiewicz Janina
09.02. Socha Władysław + Grzywa Helena
13.06. Styrna Józef + Gancarz Aniela
19.06. Fela Paweł + Borowiec Stanisława (z domu Malec)
06.07. Dembiński Józef + Skórecka Zofia
14.09. Rygiel Władysław + Pieróg Genowefa
09.11. Płoszaj Kazimierz + Orłowska Rozalia
11.11. Orłowski Stanisław + Dębska Weronika

1948 rok:
18.01 Gwozda Stanisław + Jaszek Zofia
20.01 Markowicz Józef + Zawadzka Aniela
13.04. Bar Stanisław + Guzek Janina
11.07. Mazur Karol + Górniak Cecylia
13.07. Krzyszowski Józef + Krzyszowska Stanisława
18.07. Papiński Franciszek + Turlej Józefa
19.09. Balawender Tadeusz + Głowacka Julia
10.10. Bugaj Mieczysław + Szczepańska Zofia
24.10. Głowacki Bolesław + Bajaś Janina
31.10. Nieć Józef + Głowacka Janina
13.12. Karamon Karol + Śnieżek Janina

1949 rok:
05.06. Ryzner Józef + Tunia Maria
28.08. Puchałka Edward + Majka Stefania
04.09. Wylęgowski Stanisław + Pieróg Albina

1950 rok:
13.02. Sieradzki Jan + Świder Antonina
18.02. Glac Mieczysław + Szczepańska Władysława
23.02. Jabłoński Walenty + Ciupka Anna
24.09. Kalisz Tadeusz + Banik Stefania
29.10. Samagalski Ludwik + Krubnik Zofia

1951 rok: 
06.01. Małkowski Feliks + Chmielowiec Janina
07.01. Sokołowski Maciej + Krystyna Walendziak
21.01. Süffner Ernest + Pieróg Maria
06.02. Bełza Jan + Karg Marianna (z domu Tylek)
01.04. Markowicz Józef + Mazur Adela
08.04. Mulak Tadeusz + Nieć Wiktoria (c. Bartłomieja)
16.09. Gancarz Zygmunt + Bury Zofia
23.09. Zawadzki Karol + Orłowska Maria
14.10. Czaja Franciszek + Kaufmann Elżbieta

1952 rok:
04.01. Śnieżek Edward + Frydrych Irena
03.02. Charęza Józef + Piątek Anna
17.02. Głowacki Władysław + Szczepańska Kazimiera
01.04. Czesak Wawrzyniec + Gbyl Janina
13.07. Mazurek Mieczysław + Glac Wanda
24.08. Kwieciński Mieczysław + Śnieżek Kazimiera
07.09. Wikiera Stanisław + Czapińska Anna
14.09. Sycz Józef + Guzek Jadwiga
05.10. Bilik Leon + Krupa Władysława
12.10. Tunia Mieczysław + Olbrecht Wiktoria

1953 rok:
04.01. Orybkiewicz Czesław + Ćwik Wanda
19.04. Jabłoński Walenty + Kurzawa Julia
17.05. Pakuła Bronisław + Blicharz Zofia
27.06. Krupa Stanisław + Broszko Stefania
25.10. Kijak Mieczysław + Gancarz Janina
22.11. Zięba Franciszek + Hnat Janina

1954 rok:
07.02. Jabłoński Jan + Fryń Wanda
20.04. Orybkiewicz Henryk + Grocholska Zofia
26.04. Czapiński Stanisław + Wilk Genowefa
25.06. Sip Florian + Górniak Maria
05.09. Dudek Kazimierz + Glac Rozalia
19.09. Galiński Zygmunt + Zieleń Janina
19.10. Jasiński Feliks + Dobrucka Czesława
24.10. Gmur Franciszek + Krupa Kazimiera
24.10. Franków Stanisław + Nieć Wanda
07.12. Nieć Stanisław + Tunia Czesława
26.12. Babula Kazimierz + Górniak Janina

1955 rok:
02.01. Pentoś Franciszek + Glac Janina
23.01. Wilk Kazimierz + Jeł Izabela
20.02. Plewa Kazimierz + Bielawska Katarzyna
17.04. Rabicki Zdzisław + Gaj Sabina
24.04. Styrna Edward + Pijak Zofia
03.07. Zięba Jan + Bajaś Zofia
17.07. Szlachta Józef + Szczepańska Amelia
28.08. Goch Józef + Krupa Marianna
25.09. Grzeszczak Ryszard + Ryczko Anna
02.10. Pogodziński Henryk + Wajs Czesława
24.11. Żurek Władysław + Chmielowiec Zdzisława
26.12. Fedyk Karol + Kijak Wiktoria

Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej ze Św. Józefa z roku 1937.

1. Front:

pamiatka_1

2. Środek:

pamiątka_2

3. Tył:

pamiątka_3