Wieś Święty Józef’ 10 lipca 2011 – 1: dojazd

1. Dojazd.
Obecnie do Świętego Józefa można dostać się na dwa sposoby:

Pierwszy – od strony Kołomyi, jadąc prosto drogą na Delatyn i skręcając w Tłumaczyku w prawo. Dalej trzeba przejechać w kierunku północnym kilka kilometrów (kiedyś) utwardzoną, a (obecnie) zupełnie zepsutą drogą przez Las Szeparowski. Wyjeżdżając z lasu trafiamy od razu na ulicę Brodki w Św. Józefie, kilkaset metrów dalej widać już charakterystyczny suchy dąb na skrzyżowaniu ulicy Brodki z ulicą Kościelną.
 (fot. Cerkiew w Szeparowcach na skrzyżowaniu tras: Kołomyja – Ivano-Frankivsk – Delatyn)

Druga droga prowadzi z Ottyni – kierujemy się  całkiem na południe, przez miejscowości Hołosków, Mołodyłów, Chorosno i Siedliszcze (Siedliska). Wybierając tę drogę możemy poznać uroki spokojnych, prawie odciętych od świata małych wioseczek i przysiółków, ale jest ona koszmarem dla samochodu. Kamienie, ogromne dziury, wyboje, brak nawierzchni – to tylko niektóre z „atrakcji”, które sprawiają, że pokonuje się ją w bardzo wolnym tempie.

(fot. mapa satelitarna Św. Józefa i okolic, z zaznaczonymi obiema trasami . Oznaczenia miejscowości : A-Św. Stanisław, B-Siedliska, C-Mołodyłów, D-Chorosno, E-Tłumaczyk)

Przejechaliśmy obie trasy. Wyjechaliśmy z Ivano-Frankivska drogą na południe, mijając po drodze miejscowości Markowce, Odaje i Stare Krzywotuły, w końcu docierając do Ottyni. Następnie skierowaliśmy się, dalej na południe, w kierunku Kołomyi. Mijaliśmy kolejno Chlebiczyn Leśny, Leśną Słobudkę (gdzie zjedliśmy śniadanie), Rakowczyk, aż w końcu dotarliśmy na kluczowe skrzyżowanie w Szeparowcach: w lewo do Kołomyi, w prawo do Delatyna i Nadwórnej (przez Tłumaczyk, Iwanowce, Sadzawkę i Łanczyn).

(for. śniadanie w przydrożnej restauracji w Słobudce Leśnej)

Na skrzyżowaniu w  Szeparowcach skręciliśmy na drogę prowadzącą do Delatyna, a w kolejnej miejscowości – Tłumaczyku, za więzieniem odbiliśmy w prawo.

Po przeprawie przez Las Szeparowski (ten sam, w którym Ukraińcy zamordowali w 1943 roku dwóch mieszkańców Św. Józefa: Aleksandra Rudnika (lat 17) i Bolesława Czajkę (lat 16), wracających do Św. Józefa z Kołomyi), wjechaliśmy na ulicę Brodki w Św. Józefie. Jej przedłużenie w kierunku północnym prowadzi nas do Siedlisk (dziś: Sidliszcze), Chorosna, Mołodyłowa i Hołoskowa. Tą własnie drogą wracaliśmy do Ivano-Frankivska. To przy okazji jedyna droga łącząca obecnych mieszkańców Św. Józefa ze światem: dwa razy dziennie jeździ nią autobus z Tłumaczyka do Ottyni.

 (fot. wjazd do wioski Sidliszcze – to pierwsza miejscowość jadąc na północ przedłużeniem ulicy Brodki)


Reklamy

8 Komentarzy

 1. Posted by widuch on Lipiec 12, 2011 at 6:06 pm

  Witam!Z wielką ciekawością przeczytałam Pańską relację z pobytu w Św. Józefie.Bardzo chciałam zobaczyć tą miejscowość ,gdyż tam właśnie sięgają korzenie rodzinne po dziadku ,który tam się urodził>>Jan Tunia ur.1.01.1906r.(mam bardzo okrojoną wiedzę co do rodziny dziadka ,która tam żyła).Babcia Wanda z domu Baraniecka ur.8.8.1913r.w Obertynie,a ojciec mój Augustyn urodził się w Dżurkowie.
  Z wielką niecierpliwością czekam na dalsze relacje z pańskiego pobytu w św.Józefie i okolicach,z nadzieją że trafię na jakiś ślad związany z moimi przodkami.

  Odpowiedz

 2. Witam Jeżeli miał by Pan jakieś informacje dot.rodziny Borowiec Józef Maria Bolesława była bym bardzo wdzieczna

  Odpowiedz

 3. Posted by Anna Bajaś on Październik 10, 2011 at 6:51 pm

  Gdyby posiadał Pan jakieś informacje na temat rodziny Bajaś to byłabym wdzięczna. Mój mail annabajas@poczta.onet.pl

  Odpowiedz

 4. Posted by Kołakowski on Marzec 3, 2013 at 7:57 pm

  Witam. Może ktoś wie, kim był właściciel ziem wokół wsi DOBROWODY w 1901 roku? (Monasterzyska, Szwejkowa, Kowalówka)

  Odpowiedz

 5. Posted by k.g. on Listopad 15, 2013 at 6:19 pm

  Proszę o jakiekolwiek informacje dotyczące rodziny Cebula, Ozimek, Łuczyńskich.
  Nie mogę nic znaleźć a na pewno mieszkali w Św, Józefie.

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: